Jak przygotować się do badania USG?

Higiena intymnaBadanie ultrasonograficzne – zarówno klasyczne dwuwymiarowe, jak i trójwymiarowe USG 3D/4D – może wymagać od pacjenta specjalnego przygotowania. To, jak należy przygotować się do USG, zależy oczywiście od rodzaju badania, a konkretniej od tego, który narząd lub część ciała ma podlegać badaniu.

USG niewymagające przygotowań

USG płodu nie wymaga od kobiety ciężarnej wykonania żadnych czynności poprzedzających badanie. Podobnie jest w przypadku USG tarczycy, piersi i sutków, jąder, a także stawów biodrowych u dzieci oraz wszelkich badań dopplerowskich.

USG wymagające specjalnych przygotowań

Jednak inne rodzaje badań ultrasonograficznych wymagają od pacjentów specjalnego przygotowania. Na przykład badanie USG – 2D lub 3D/4D – jamy brzusznej powinno być wykonywane na czczo lub po 6 godzinach od ostatniego posiłku. Ponadto zaleca się także wcześniejsze przeczyszczenie jelit oraz zażywanie przez 2 dni poprzedzające USG środka przeciw wzdęciom (takiego jak na przykład Espumisan czy Ceolat). Z kolei do badania ultrasonograficznego układu moczowego, prostaty oraz narządów rodnych powinno się przystępować z pełnym pęcherzem.

Odpowiedni poziom higieny intymnej

Ponadto specjalnego przygotowania wymaga również każde USG transrektalne (doodbytnicze) – musi być ono poprzedzone oczyszczeniem końcowego odcinka jelita grubego (za pomocą głębokiej lewatywy). W przypadku USG dopochwowego nie jest wymagana irygacja, lecz – co powinno być dla wszystkich oczywiste – odpowiedni poziom higieny intymnej (dotyczy to również każdej wizyty u ginekologa i… codzienności).

Dokładniejsza ocena

Wszystkie te czynności przygotowawcze mają na celu znacznie dokładniejszą ocenę badanego narządu lub części ciała. Jedynie dzieci do lat 3 są zwolnione z „obowiązku” przygotowywania się do wymienionych powyżej badań ultrasonograficznych.

Mogą Cię zainteresować następujące wpisy:

Ten wpis został opublikowany w kategorii USG - porady i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *